Marihuana a schizofrenia. Czy konopie mogą pomóc?

Mimo tego, że na temat powiązań pomiędzy zaburzeniami psychicznymi i używaniem konopi powstało wiele materiałów, w dalszym ciągu nie wiadomo na 100% czy marihuana wywołuje czy też leczy choroby psychiczne.

Niebezpieczeństwo stosowania marihuany

Zażywanie marihuany powiązane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia psychozy. Wszystko przez THC, czyli główny psychoaktywny składnik marihuany, który w głównej mierze jest odpowiedzialny za działanie psychoaktywne konopi.

Podobieństwa pomiędzy schizofrenią, a stanem po zażyciu marihuany

Pacjenci cierpiący na schizofrenię mają także zwiększony poziom endogennych kannabinoidów we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym. Powoduje to błędne interpretowanie rzeczywistości, zaburzenia pamięci, złe działanie funkcji poznawczych i wykonawczych, a także problemy z przetwarzaniem emocji.

Według naukowców stan jest jest bardzo podobny do tego, który pojawia się u osób zażywających marihuanę.

Badania naukowe

Jak wygląda mózg osoby, która zażywa marihuanę cierpiąc na schizofrenię? Wedle danych zebranych przez naukowców, mózgi takich osób są w zdecydowanie lepszym stanie niż u chorych, którzy nie zażywają żadnych specyfików. Szczególnie istotne okazało się THC, gdyż to właśnie ono sprawiło, że łączność w mózgach pacjentów jest lepsza.

Marihuana powoduje choroby psychiczne?

Nie da się niestety na to jednoznacznie odpowiedzieć. Na chwilę obecną brak danych, które jednoznacznie potwierdziłyby lub zaprzeczyły takim informacjom. Nie da się jednak ukryć, że konopie mogą być problemem, ze względu na to, w jaki sposób oddziałują na organizm.

 

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 20, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Konopie jako lek na astmę

Czym jest astma? Astma to dość uciążliwa i przewlekła choroba płuc. Główne objawy to nagłe uczucie duszenia się, niemożność nabrania powietrza i odczucie…