Jak marihuana wpływa na prace serca?

Marihuana, a ściślej zawarte w niej kannabinoidy wpływają na prace serca. Czy to jest to korzystne dla naszego zdrowia? Dzisiaj poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Marihuana, a serce - jaki jest wpływ kannabinoidów na układ sercowo-naczyniowy człowieka?

Zawarte w marihuanie kannabinoidy (głównie THC oraz CBD) wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz na przyspieszenie czynności serca (niektóre badania mówią nawet o 20% przyspieszeniu częstości bicia serca).

Marihuana, a zawał serca

Wydawać by się mogło, iż kannabinoidy przyspieszając czynność serca, mogą zwiększać ryzyko zawału serca. W rzeczywistości jednak nie istnieją żadne dowody naukowe na to, aby spożywanie marihuany miało jakikolwiek związek z ryzykiem wystąpienia incydentu wieńcowego.

Marihuana, a serce - czy to dobre połączenie?

Badania opublikowane przez Brytyjskie Towarzystwo Farmakologiczne wykazało, iż tak. Naukowcy w swoich pracach najsilniej podkreślają korzystne działanie CBD, które to zmniejszało napięcie naczyń krwionośnych, obniżając tym samym ryzyko kardiomiopatii związanej z cukrzycą.

Marihuana, a przewlekła niewydolność serca

International Journal of Cardiology wykazało, iż braki system endogennych kannabinoidów mogą mieć związek z przewlekłą niewydolnością serca. Co za tym idzie, przed naukowcami otwiera się szansa na opracowanie farmakoterapii tejże jednostki chorobowej, która to byłaby oparta na marihuanie.

Podsumowując, marihuana jest wciąż nie końca poznana i wciąż odkrywa się jej potencjalne, medyczne zastosowania.

 

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 20, 2022

Powinieneś przeczytać również: