Konopie jako lek na astmę

Czym jest astma?

Astma to dość uciążliwa i przewlekła choroba płuc. Główne objawy to nagłe uczucie duszenia się, niemożność nabrania powietrza i odczucie przygniatania w klatce piersiowej. Pacjenci z astmą muszą żyć z dusznościami, świszczącym oddechem, zawrotami głowy i kaszlem. Objawy te czasami są bardzo nasilone. Chory na astmę praktycznie nie może ruszać się bez specjalnego urządzenia, którego musi używać w napadach duszności. Najgorszym objawem astmy jest panika pojawiająca się w momencie, gdy oddychanie wydaje się niemożliwe. Właśnie dlatego chory musi cały czas mieć przy sobie inhalator. Musi mieć go w zasięgu ręki, tak, by móc sięgnąć po niego w każdej chwili. Inhalator może uratować życie choremu na astmę. Urządzenie to ma niezbyt duże rozmiary i jest stosunkowo lekkie. Gdy występuje napad duszności, uruchamia się je, przytyka do ust i wdycha wydobywające się powietrze. Od jakiegoś czasu trwają eksperymenty polegające na próbie pomocy osobom chorym na astmę przy pomocy marihuany. Chorym na tę chorobę eksperymentalnie proponuje się inhalację konopiami indyjskimi.

Pierwsze pomysły na leczenie astmy marihuaną

Pierwsze pomysły na przynoszenie ulgi pacjentom z astmą przy pomocy konopi pojawiły się bardzo dawno temu. Za odkrywcę marihuany medycznej uważa się cesarza chińskiego Shen Nunga panującego 2700 lat p.n.e. Marihuany leczniczej do łagodzenia objawów astmy używali Egipcjanie ok. 1200 lat p.n.e. Astmę przy pomocy konopi łagodził również słynny pisarz Marcel Proust. W listach do matki określił on skręty jako papierosy przeciwwastmowe.

Jak marihuana łagodzi objawy astmy?

Podczas ataku astmy następuje kurczenie się oskrzelików w płucach a chory odczuwa duszność i bolesny ucisk w piersiach. Po inhalacji marihuaną, do płuc dostaje się THC, który rozluźnia oskrzeliki i przywraca zdolność normalnego oddychania. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Przypuszczają, że jest to zasługa receptorów kannabinoidów znajdujących się w oskrzelikach. Receptory te bardzo korzystnie i aktywnie reagują na THC. Oprócz rozluźniania oskrzelików, marihuana łagodzi poczucie lęku i paniki związane z atakami astmy. Od dawna wiadomo, że popularna trawka działa uspokajająco, odprężająco i relaksująco.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 20, 2022

Powinieneś przeczytać również: