DNA rośliny, czyli podstawy genetyki marihuany

DNA to łańcuch danych genetycznych, który posiadają wszystkie organizmy żywe. A wśród nich są nie tylko zwierzęta, ale też rośliny.

Wyhodować lek

Właśnie dzięki modyfikacjom roślinnego DNA udało się stworzyć z konopi indyjskich, a więc rośliny z pozoru narkotycznej, skuteczny lek na wiele bolesnych dolegliwości. Podstawy genetyki marihuany pozwoliły opracować taki szczep rośliny, który z jednej strony pozbawiony jest stężenia THC, z drugiej ma bogatą zawartość CBD. To właśnie tej olej ma działanie przeciwbólowe i pozwala efektywnie leczyć nawet silny ból.

Różnorodność genetyczna

W uprawie medycznej marihuany bardzo ważną rolę odgrywa różnorodność genetyczna. Najprościej opisać ją jako maksymalne zróżnicowanie kodu DNA, na którym uprawiania jest dana roślina. Im większa różnica, tym większe możliwości medyczne zyskują konopie i mogą być wykorzystywane do leczenia kolejnych chorób.

"Domowa marihuana"

Należy podkreślić, że konopie hodowane na cele sprzedażowe, o właściwościach narkotycznych, nie mają działania medycznego. To zupełnie inny typ rośliny o innym zestawie DNA i stężeniach głównych substancji zawartych w suszu czy olejkach. Dlatego nawet kupując nasiona marihuany w sklepach kolekcjonerskich, co jest działaniem zgodnym z prawem, nie tylko nie wolno ich uprawiać, bo to już przestępstwo, ale również sama roślina uzyskana z takiej uprawy nie będzie miała działania przeciwbólowego.

Naukowcy wciąż pracują

W laboratoriach trwają cały czas badania nad unowocześnieniem roślinnego kodu DNA w konopiach indyjskich. Dalszy rozwój badań może przynieść pozytywne efekty w postaci stworzenia marihuany, która będzie skutecznie leczyła wiele innych dolegliwości.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 20, 2022

Powinieneś przeczytać również: