Czy minister Maneka Gandhi zalegalizuje medyczną marihuanę w Indiach?

Minister Gandhi jest za legalizacją medycznej marihuany w Indiach

Zainspirowana przez Zachód, indyjska minister rozwoju kobiet i dzieci, Maneka Gandhi, wyraziła swoje poparcie dla legalizacji marihuany w swoim kraju.

Podczas spotkania grupy ministrów (GOM), którzy zajmują się badaniem nowej polityki narkotykowej, 62-letnie Maneka zasugerowała, że legalizacja marihuany do celów leczniczych może być bardzo korzystna w Indiach.

Argumenty Minister Maneka w sprawie legalizacji konopi

„W niektórych krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, marihuana została zalegalizowana, co ostatecznie poskutkowało zmniejszeniem nadużywania narkotyków” powiedziała Gandhi, zgodnie z protokołem, do którego dostęp ma Press Trust of India (PTI).

„Marihuana powinna być zalegalizowana do celów medycznych, zwłaszcza, że wykazuje skuteczność w leczeniu chorób nowotworowych” argumentowała Gandhi.

Przepisy prawne w Indiach

W Indiach konsumpcja i produkcja konopi indyjskich są regulowane ustawą o środkach odurzających i substancjach psychotropowych z 1985 roku. Zgodnie z tym prawem, spożywanie konopi indyjskich może prowadzić do kary pozbawienia wolności na okres sześciu miesięcy lub grzywny w wysokości 10 000 Rs, podczas gdy nielegalna produkcja i uprawa mogą zostać ukarane karą pozbawienia wolności na okres do 10 lat.

Obecna sytuacja marihuany w Indiach

Konopie nadal dominują w indyjskim nielegalnym handlu narkotykami. W zeszłym roku kraj ten przejął ponad 182 622 kg ganji i 2 489 kg haszyszu.

Indie produkują jeden z najdroższych rodzajów haszyszu na świecie, słynny krem Malana, znany z wysokiej zawartości oleju i intensywnego aromatu. Tola, czyli 11,66 gramów, sprzedaje się za ponad 250 dolarów w Amsterdamie i ponad 4000 Rs (62 dolary) w Indiach.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu maj 20, 2022